Aktualności

Aktualności

Akturalności od DHCT

I Love Bike – Ustroń kocha rower, tydzień przed DHCT!

Kolejna edycja I Love Bike już 2 września zagości w naszym ukochanym mieście – Ustroniu. W samym centrum miasta, Fundacja Kult (organizator znanej serii Downhill City Tour) przygotowała sobotę pełną rowerowych atrakcji!

Na uczestników czekać będzie tor do jazdy pumptrack, z naszym instruktorem, który nauczy wszystkich chętnych poprawnej techniki jazdy na rowerze, podszkoli z zakresu dynamiki i równowagi. Następnie na torze przeprowadzimy pokazy profesjonalnych zawodników, którzy na co dzień ścigają się w formule downhill oraz innych pokrewnych dyscyplinach kolarstwa górskiego.
Na miejscu prowadzona będzie również mała wypożyczalnia roweró w i kasków.

Na młodszych uczestników czekać będą materiały edukacyjne zawierające informacje na temat bezpiecznego poruszania się na rowerze w ruchu drogowym i nie tylko.
Oprócz tego na małych rowerzystów czekać będzie miasteczko ruchu drogowego wraz z instruktorem, który nauczy chętnych podstawowych zasad w ruchu drogowym.
Poza tym na miejscu znajdować się będzie również specjalna strefa dla dzieci, w której nasi animatorzy zapewnią im niekończącą się zabawę! :)

Wydarzenie będzie również promować ostatnią w tym sezonie edycję zawodów dowhillowych (ekstremalna odmiana kolarstwa górskiego), które już 3 raz zagoszczą na ustrońskim Zawodziu. 

<a href=”https://ibb.co/g1vOK5″><img src=”https://preview.ibb.co/eh23K5/wydarzenia_17.png” alt=”wydarzenia 17″ border=”0″ /></a>

Dwie pierwsze lokalizacje 2017 – Przemyśl i Ustroń!

Dwie pierwsze lokalizacje 2017 – Przemyśl i Ustroń!

Znane już są dwie pierwsze lokalizacje cyklu Downhill City Tour w tym sezonie. Dzięki uprzejmości fundacji Azymut, organizatorów Bike Town Festival, będziemy mogli już 1 maja pojawić się na najbardziej rowerowej majówce w Polsce, a zarazem jednym z większych wydarzeń tego typu w tej częsci Europy. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że w końcu będziemy mogli zagościć w tamtych rejonach trafiając do sporego grona nowych zawodników ze wschodniej Polski.

Seria Downhill City Tour odbędzie się również ponownie w Ustroniu. Już trzeci raz przybędziemy do tego malowniczego serca Beskidów. Zeszłoroczna edycja była bardzo udana, przez co znów postanowiliśmy tam się pojawić. Zamiary co do trasy i zawodów są ambitne. Jedno jest pewne, nie zabraknie ekstremalnej rozrywki na wysokim poziomie.

Więcej informacji:

Przemyśl – 1.05.2017

Ustroń- 9.09.2017 

Do zobaczenia!

Cała Polska na rowery!

Cała Polska na rowery!

I LOVE BIKE –  cykl festiwali rowerowych w całej Polsce.


 

Wraz z rosnącą potrzebą alogo_bigktywnego spędzania czasu z rodziną i integracji mieszkańców miast, coraz popularniejsze stały się różnego rodzaju eventy rowerowe. Jako Fundacja Kult stworzyliśmy nową formę, czyli I LOVE BIKE – wydarzenie, które łączy cechy tradycyjnego rodzinnego festynu z promocją aktywnego trybu życia, sportów rowerowych oraz regionu, w którym się odbywa.

 

Na miejscu będą czekać liczne atrakcje przygotowane dla lokalnej społeczności.

Dla najmłodszych m.in. miasteczko drogowe, profesjonalny tor do jazdy na rowerze – PUMPTRACK wraz z instruktorem, strefa edukacji o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, na której nasi animatorzy zadbają o liczne atrakcje.

Całość festynu oprawiona będzie w prawdziwie rowerowym stylu. Podczas imprezy będzie można spotkać wielu pasjonatów rowerów, zdobyć wiedzę na temat ruchu drogowego i spróbować własnych sił podczas wyzwań kolarskich na torze pumptrack, zbadać swój rower pod kątem technicznym w darmowym serwisie rowerowym i spędzić aktywnie dzień na świeżym powietrzu.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę Fundacji Kult.

 

Dual City Tour – Nowa forma w starym stylu

DUAL CITY TOUR

Nowa forma w starym stylu.


 

Już trzeci sezon z rzędu Fundacja Kult organizuje zawody Downhill City Tour. Cykl wpisał się na stałe w kalendarz wyścigów kolarstwa górskiego. Z roku na rok impreza nie tylko przyciąga więcej zawodników, ale również gromadzi coraz liczniejszą publiczność.

W tym sezonie postanowiliśmy urozmaicić dotychczasową ofertę naszych  eventów. W ten sposób powstał odrębny cykl o nazwie Dual City Tour. Opiera się on na podobnych założeniach jak downhill, jednak podczas zjazdu dwóch zawodników ściga się jednocześnie, ramię w ramię na jednej trasie. Takie rozwiązanie zapewnia jeszcze więcej emocji, a rywalizacja staje się bardziej zacięta i widowiskowa. Każdy przejazd jest nie tylko wyścigiem z czasem, ale również z realnym przeciwnikiem.

Znana już jest pierwsza lokalizacja. Dual City Tour zawita 14 maja w Cieszynie. 

 

Więcej informacji:

WYDARZENIE NA FACEBOOKU

FANPAGE

Widowiskowy Karpacz pełen widzów!

31 lipca, w samej połowie lata, odbyła się kolejna edycja w Karpaczu, druga w sezonie 2016. W zawodach wystartowała prawie setka zawodników z Polski i z zagranicy w 6 kategoriach (Hobby Hardtail, Kobiety, Hobby Full, Junior, Masters, Elita). Trasa była dosyć wymagająca, a w dodatku przygotowaliśmy dla startujących sporo przeszkód na trasie, co tylko ją uatrakcyjniało.  

Wydarzenie wzbudziło ogromne zainteresowanie wśród przechodniów, mieszkańców Karpacza i turystów, którzy żywo kibicowali zawodnikom. Przez tak dużą publikę atmosfera tej edycji stała się niesamowita. Startujący riderzy sami wspominali o tym jak bardzo jest to pomocne i motywujące. Oprócz klasycznych zawodów podczas Downhill City Tour tworzymy małą wioskę rowerową. W trakcie tej edycji pojawiły się w niej następujące atrakcje:

 • pumptruck,
 • serwis rowerowy,
 • strefa dla najmłodszych,
 • strefa gastronomiczna, a oprócz tego kilka stoisk naszych partnerów z branży rowerowej, w tym producent tzw. handbike’ów, czyli rowerów dla osób niepełnosprawnych.

Zawodnicy chwalili taką formułę zawodów, która na tą chwilę jest rzadko spotykana na zawodach downhillowych w Polsce.

 

Wyniki z Karpacza, pierwsze trójki:

 

Hobby Hardtail:

1 187 Dądela Gustaw 1:28.85

2 184 Groń Jakub 1:34.71

3 191 Handzlik Mateusz 1:35.27

 

Kobiety:

1 122 Budner Natalia 1:50.85

2 121 Domagała Anna 1:51.11

3 123 Orłowska Paulina 1:52.57

 

Hobby Full:

1 77 Waligóra Łukasz 1:30.42

2 50 Gusta Szymon 1:30.90

3 81 Wojtas Łukasz 1:31.22

 

Junior:

1 142 Kocjan Jakub 1:27.63

2 132 Nytra Wojtek 1:31.09

3 136 Kowal Kamil 1:32.59

 

Masters:

1 22 Jasiński Mateusz 1:28.18

2 20 Urbaniak Tomasz 1:29.22

3 16 Zalewski Rafał 1:33.00

 

Elita:

1 1 Macura Sebastian 1:26.38

2 3 Wicher Jakub 1:27.64

3 6 Mariusz Jarek 1:30.10

 

Wydarzenie zaliczamy do jak najbardziej udanych. Cieszymy się, że byli z nami na prawdę dobrzy zawodnicy oraz z tego, jak duże zainteresowanie wzbudził tego dnia downhill wśród widzów.

My jako Fundacja Kult jeszcze raz dziękujemy wszystkim zaangażowanym, wspierającym, pomagającym i uczestniczącym w tej edycji, a w szczególności Fundacji Bike Planet z Karpacza, z którymi ją współtworzyliśmy. To była naprawdę piękna niedziela.

 

Następna edycja już 1 października w Ustroniu. Tam też wyłonimy najlepszych zawodników cyklu Downhill City Tour w tym sezonie. Trasa zapowiada się bardzo obiecująco, klasycznie tylko zaklinamy pogodę, w Karpaczu się udało. Gorąco zapraszamy!

WYDARZENIE NA FB EDYCJI W USTRONIU:

WIDEORELACJA Z KARPACZA: https://www.facebook.com/dhcitytour/videos/828714957230337/

WIDEORELACJA Z USTRONIA 2015: https://vimeo.com/143061669

 

Downhill City Tour w Cieszynie na deszczowo!

26 czerwca, w Cieszynie odbyła się pierwsza edycja Downhill City Tour w sezonie 2016, zawodów rowerowych w kategorii downhill w samym centrum miasta. Wydarzenie odbyło się z pełnym sukcesem, choć deszczowa pogoda nie rozpieszczała zawodników oraz organizatorów. Trasa była odpowiednio przygotowana, zawodnicy byli w większości z niej zadowoleni, jednak deszcz mocno ją utrudniał. Umiejętności riderów są jednak na tyle duże, że całość obyła się bez poważnych wypadków. Oprócz samych widowiskowych zjazdów, na startujących oraz widzów czekała strefa gastronomiczna, pumptrack, serwis rowerowy oraz atrakcje dla najmłodszych. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, w centrum Cieszyna pojawiło się tego dnia dużo widzów, którzy chwalili sobie tego typu wydarzenia w ich mieście i z chęcią kibicowali startującym zawodnikom.

Na miejscu pojawił się również burmistrz miasta, Ryszard Macura, który dodał kilka słów podziękowań i apropaty dla tego typu inicjatyw. 

Łącznie w 6 kategoriach wystartowało 96 zawodników. Nagrodzone zostały pierwsze szóstki każdej kategorii. A przedstawiały się one następujaco:

Kategoria: Hobby Hardtail  

 

1.Holewik Arkadiusz

2.Nadarzyński Tomek

4.Terka Tomasz

5.Olszar Łukasz

6.Zając Paweł

 

Kategoria: Kobiety

 1. Domagała Anna Sosnowiec
 2. Wojtas Laura
 3. Gruszka Martyna
 4. Duda Justyna

 

Kategoria: Hobby Full

 

 1. Molek Szymon
 2. Foitzik Maciej
 3. Szyndlarewicz Przemysław
 4. Frątczak Michał
 5. Waligóra Łukasz
 6. Oślizło Adam

 

Kategoria: Junior

 1.  Nytra Wojtek
 2. Kocjan Jakub
 3. Raszyk Tomasz
 4. Juraszek Wiktor
 5.  Kasperek Mateusz Kraków
 6. Kowal Kamil

Kategoria: Masters

 1. Tomasz Urbaniak
 2. Jasiński Mateusz
 3. Zalewski Rafał
 4. Rogula Michał
 5. Bening Bruno
 6. Jezierski Tadeusz

 

Kategoria: Elita

 1. Giemza Bartosz
 2. Kostusiak Mateusz
 3. Wicher Jakub
 4. Madzia Mateusz
 5. Macura Sebastian
 6. Cienciała Jacek

 

To była dopiero pierwsza edycja w tym sezonie. Po więcej ekstremalnych emocji zapraszamy do Karpacza 31.07.16 oraz Ustronia 1.10.16!

Nie może Was tam zabraknąć!

ZAPISY ZAPISY ZAPISY ZAPISY ZAPISY ZAPISY ZAPISY ZAPISY ZAPISY ZAPISY

na Downhill City Tour Karpacz do 29.07 lipca :)

Ekstremalny zawsze bezpieczny

Doka

Podążając za zdrowym trybem życia i trendem sprawności fizycznej, ludzie coraz częściej z
samochodów przesiadają się na rower. Na przestrzeni ostatnich 5 lat spośród wielu różnych dyscyplin sportowych wykorzystujących rower, znaczącą pozycję zajął downhill. Downhill to dyscyplina polegająca na jak najszybszym zjeździe ze szczytu góry do jej podnóża, angażująca przy tym wszelkiego rodzaju naturalne przeszkody, tj.: skały, korzenie, kamienie. Na większości zawodów projektanci tras dodatkowo umieszczają drewniane lub usypane z ziemi skocznie, które pozwalają na lot nawet do 20m. Wszystko to ma na celu podniesienie poziomu widowiskowości zawodów.Nową koncepcją zawodów downhillowych jest poprowadzenie trasy przejazdu przez środek miasta.

Wiąże się to z dodatkowym wyzwaniem, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno zawodnikom, jak i kibicom oraz mieszkańcom miasta.

W tym celu organizatorzy tegorocznych zawodów DHCT w Ustroniu podjęli współpracę z firmą DOKA, która stanowi niezawodne wsparcie techniczne dzięki udostępnieniu pewnych i solidnych konstrukcji niezbędnych do budowy przeszkód. Stabilne elementy BHP zapewniają ochronę i odpowiadają najnowszym normom bezpieczeństwa. Dzięki partnerstwu na poziomie strategicznym z firmą DOKA organizatorzy DHCT mają szansę na podniesienie poziomu ekstremalności wydarzenia przy równoczesnym zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Fundacja KULT

kult

Naszym najważniejszym celem jest propagowanie zdrowego trybu życia, a w szczególności promocja sportów rowerowych.

Fundacja KULT to efekt połączenia pasji i chęci tworzenia. Kreacja wydarzeń sportowych daje nam możliwość pełnego wyrażenia siebie, tworzenia czegoś dla innych i rozwijania się w obrębie naszych zainteresowań. Z rowerami jesteśmy na „ty”, dlatego zdecydowaliśmy się na stworzenie cyklu zawodów downhillowych, a także na wsparcie samorządów terytorialnych w rozwoju infrastruktury rowerowej miast.

Projekt Downhill City Tour to nasz punkt wyjściowy w popularyzacji wyczynowej jazdy na rowerze oraz aktywnego trybu życia. Działamy z pasji. Wszystkiemu przyświeca idea zaszczepiona w nas przez Jurka i Kubę, którzy zarażając swoim zaangażowaniem i energią przenoszą góry… do miasta! 😉 Z naszą aktywną ideą docieramy do wszystkich: profesjonalistów, amatorów, fanów, dzieci i dorosłych.

Relacja z Ustronia

 

4 października, w Ustroniu odbył się ekstremalny miejski wyścig rowerowy – Downhill City Tour. Była to już druga edycja tego wydarzenia, która tym razem przyciągnęła ponad dziesięciotysięczną publiczność. Wynik z Ustronia pokazuje, że ten sport w miejskim wydaniu rośnie na popularności, bowiem w poprzedniej edycji w Kłodzku wzięło udział około 40 zawodników, tym razem było ich już ponad 130. Tym samym Downhill City Tour stały się największymi tego typu zawodami w Polsce, a jego fani są w stanie przejechać cały kraj by wziąć w nich udział.

 

Uczestnicy niezmiennie startowali w 6 kategoriach, różniących się od siebie stopniem trudności oraz rodzajem dwóch kółek. Kolejno: Hobby Hartail, Kobiety, Hobby Full, Masters, Junior, Elita. Trasa wyścigu prowadziła wzdłuż ustrońskich sanatariów w dzielnicy Zawodzie, gdzie liczne schody i kręte ścieżki zapewniały zawodnikom zastrzyk adrenaliny.

Wyniki zawodów przedstawiały się następująco:

 

Hobby Hartail:

 1. Nadarzyński Tomek z czasem 1:27.40
 2. Balawejder Kasjan z czasem 1:32.13
 3. Sitarz Konrad z czasem 1:35.00

 

Kobiety:

 1. Domagała Anna z czasem 1:54.62
 2. Wojtas Laura z czasem 1:57.54
 3. Kurek Hanna z czasem 2:06.15

 

Hobby Full:

 1. Molek Szymon z czasem 1:24.52
 2. Wojtas Łukasz z czasem 1:24.83
 3. Karbowiak Sebastian z czasem 1:27.33

 

Masters:

 1. Zalewski Rafał z czasem 1:28.94
 2. Sikora Jacek z czasem 1:30.45
 3. Magdziarz Bartosz z czasem 1:30.60

 

Junior:

 1. Kocjan Jakub z czasem 1:24.15
 2. Nytra Wojtek z czasem 1:26.61
 3. Mól Krystian z czasem 1:28.62

 

Elita:

 1. Kostusiak Mateusz z czasem 1:21.44
 2. Giemza Bartosz z czasem 1:22.27
 3. Gaik Piotr z czasem 1:22.31

 

Dla kibiców organizatorzy również zapewnili atrakcje oraz strefę gastronomiczną. Całość nabrała przez to formy rodzinnej imprezy. Nawet sami zawodnicy przyjechali do Ustronia ze swoimi pociechami. Jak podkreśla organizator – Fundacja KULT, zawody były bardzo udane, a to dopiero 2 edycja Downhill City Tour. W przyszłym roku docelowo ma być ich więcej.

Ciekawe jakie miasta w następnym sezonie opanuje downhill.

Relacja z Kłodzka

 

28 czerwca w Kłodzku odbyła się pierwsza edycja zawodów Downhill City Tour organizowanych przez wrocławską Fundację KULT. Jednym z głównych celów zawodów było przełamanie konwencjonalnej formy downhillu I przeniesienie go z górskiej scenerii w samo serce miasta. Trasa miała początek na szczycie XVI-wiecznej Twierdzy Kłodzkiej. Na jej terenie zawodnicy musieli się zmierzyć nie tylko z skoczniami i bandami, ale także z wymagającym pełnej stabilności kamiennym podłożem, które pomimo braku opadów, było śliskie od nocnego deszczu. Następnie trasa wiodła wytyczonym przez rynek pas najeżony przeszkodami. Przejazd kończył się za mostem św. Jana. Tam też organizatorzy przewidzieli atrakcje dla publiczności, a najmłodsi mogli wziąć udział w konkursach z nagrodami.

W pięciu kategoriach wzięło udział 40 zawodników. Nagrodę główną  za osiągnięcie najkrótszego czasu przejazdu otrzymał Konrad Zamojski startujący w kategorii Hobby Full. W kategorii Elita najlepszy okazał się Bartosz Giemza, natomiast mistrzem kategorii Hardtail został Mateusz Zelek. Najlepszym spośród Masterów okazał się Jakub Durlik, a wśród Juniorów zwyciężył Martin Malison.

Komisja przyznała dodatkowe nagrody dla najmłodszego i najstarszego zawodnika.

Po uroczystej koronacji zawodników organizatorzy podziękowali zawodnikom oraz widzom.

Chłopaki z Fundacji KULT nie zwalniają i już rozpoczynają przygotowania do następnej edycji zawodów, która ma się odbyć jeszcze w tym roku.

Zachęcamy do śledzenia oficjalnego fanpage’a Downhill City Tour, na którym regularnie pojawiać się będą informacje o przyszłych edycjach.  Do zobaczenia na zawodach!